PODPORA PROJEKTU MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE POD NÁZVEM

"PODPORUJEME HRDINSTVI, KTERÉ NENÍ VIDĚT"

Moc děkujeme podpoře projektu Moravskoslezského kraje pod názvem "Podporujeme hrdinství, které není vidět" jsme mohli uskutečnit několik adaptačních pobytů pro rodiny pečující o dítě s autismem a jinými poruchami. Adaptační pobyty se uskutečnily v prostředí beskydské přírody. Pobyt pro mnohé byl velkým přínosem. Zúčastnili se jej pečující o děti s autismem a dalšími poruchami. Součástí pobytů byl volnočasový program pro děti, které připravili asistenti, kteří se jim věnovali. Na jeden z pobytů mezi děti zavítal Slávek Boura se svým programem "Logohrátky" nebo kouzelník Čaroděj Ivoděj. Děti rodičů se mezitím účastnili programu, který jim nabídl tým asistentů-sportovní a tvořivé aktivity, bowling, vycházky do okolí. Děti byly spokojené a pro asistenty to byla velká zkušenost jak pro dosavadní nebo budoucí praxi.

Pečující si vzájemně vyměňovali své zkušenosti ve výchově jejich dětí s autismem. Jelikož se pečující potýkají s problémovým chováním u svých dětí, proto velmi uvítali setkání s psychoterapeutem Hynkem Jůnem.

V rámci psychohygieny pečujících se díky projektu mohli uskutečnit prožitkové tanečně-pohybové lekce s profesionálním tanečníkem Martinem Prágrem a Denisou Galandžárovou pod názvem "Psychohygiena pohybem a tancem". Pečující si během tance odreagovali nejen od všedních starostí, ale tanec významně ovlivnil jejich psychiku. Naučili se správnému dýchání, které je důležité při zklidnění ve při stresových situacích. Formou prožitkových lekcí se snažili koncentrovat se na všechny části svého těla, povzbudit nebo uklidnit svou mysl. Hudba a tanec jim pomohl vyplavit ze sebe stres, starosti nebo smutek, vybít přebytek energie, nebo naopak dobít unavený organismus. Lekce na pobytech byly zakončeny tanečním večerem celé rodiny, takže se do tance zapojily i jejich ratolesti.

Reportáž České televize (24 minuta) z tanečně-pohybové lekce najdete na odkaze:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/222411058070507/  

   

Podporujeme hrdinství, které není vidět II. 

PODPORA NADACE OKD

Moc děkujeme každoroční podpoře Nadace OKD, díky které mohla nezisková organizace Dobrodiní o.p.s. několikrát uskutečnit Adaptačně ozdravný pobyt pro děti a mládež s autismem.

Tento pobyt se uskutečnil v prostředí beskydské přírody a okolí Horní Bečvy na chalupě U Hanáků, která se stala přechodným domovem pro děti a mládež s poruchami autistického spektra. Tyto děti se nemohou účastnit běžných škol v přírodě nebo podobných adaptačních programů a vzhledem k deficitům, vyplývajících z těchto poruch jim tento pobyt pomáhá v jejich nejen rozvoji, ale snaží se eliminovat problémy jak v chování, tak ve společenském životě. Pro všechny to mělo velký adaptační význam. Především v osvojování si fungování v jiném prostředí, než mají děti vžité. V rámci rozvoje sociálních dovedností se děti spolupodílely na přípravě snídaní a sebeobslužných činností.

Děti se zúčastnili expozice Světa kamenů, navštívili výrobnu svíček Unipar a Dřevěné městečko v Rožnově pod Radhoštěm. Největším zážitkem byla expozice Ledových soch, kde se ponořili do ledového světa a na vlastní kůži pocítit mínusové teploty mrazu.

Děti a mládež se rádi zapojili do všech aktivit a programu pobytu. Přitom si rozvíjejí své schopnosti ve všech oblastech komunikace, adaptace a sociální interakce. Děti si upevňují nejen sebepoznávání a vzájemné vztahy, ale i s okolním světem. Zároveň poznávají nová prostředí, rozšiřují si poznatky i slovní zásobu. Tyto pobyty jsou nejen pozitivním přínosem pro tyto děti, ale i pro rodiče, kteří si odpočinou a nastartují své síly na jejich výchovu. 

Moc děkujeme za podporu Nadace OKD a garanta pana Vladimíra Lesniaka, který nám s přípravou pobytu pomohl. 

Pár fotografií z výše uvedených akcí

Pozvánka pro rodiče pečující o dítě s PAS a MP na workshop "Sexualita lidí s mentálním postižením a s PAS"

Pozvánka pro rodiče pečující o dítě s PAS na workshop "Zvládání dlouhodobé zátěže a emocí při péči o dítě s PAS"